Svjetski dan psorijaze

Svjetski dan psorijaze,koji se obilježava 29. listopada, postao je globalno događanje kojemu je cilj istaknuti težinu ove bolesti za više od 125 milijuna oboljelih u cijelome svijetu. Na 67. Skupštini Svjetske zdravstvene organizacije održanoj 2014. godine, članice su usvojile rezoluciju o psorijazi, priznajući je kao ‘kroničnu, nezaraznu, bolnu, nagrđujuću bolest koja ima onesposobljavajući učinak i za koju nema lijeka’. U rezoluciji se također potvrđuje psihosocijalni teret bolesti te činjenica da mnogi ljudi s psorijazom pate zbog nedostatka informiranosti i pristupa zadovoljavajućem liječenju. Rečeno je to na edukativnoj radionici koju je u utorak, 25. listopada u Hrvatskom novinarskom društvu organizirao Zbor medicinskih i zdravstvenih novinara u suradnji s farmaceutskom tvrtkom Novartis.

Predavanje u Naftalanu

Jedan od najuglednijih svjetskih stručnjaka u liječenju psorijaze prof. Diamant Thaci prepoznao je Naftalan kao vodeće lječilište za psorijazu u Hrvatskoj i regiji te je u sklopu stručnog skupa, koji je okupio dermatovenerologe i ostale medicinske stručnjake, članove Društva psorijatičara Hrvatske te predstavnike udruga psorijatičara iz Češke, Slovačke, Slovenije i Srbije, predstavio najnovija dostignuća u liječenju ovog oboljenja od kojeg u Hrvatskoj boluje oko 80 tisuća ljudi.

KonferencijaPredavači su istaknuli važnost i značaj suvremenog pristupa u liječenju psorijaze s naglaskom na terapiju biološkim lijekovima koja omogućuje značajno poboljšanje kvalitete života bolesnika. Svi sudionici imali su priliku upoznati se i sa svim aktivnostima Društva psorijatičara Hrvatske i Svjetskim danom psorijaze koji se ove godine obilježava pod sloganom "Nada, akcija, promjena".

Povodom svjetskog dana psorijaze koji se obilježava 29. listopada, danas je u Specijalnoj bolnici za medicinsku rehabilitaciju Naftalan u Ivanić-Gradu održana stručna konferencija na temu „Mogućnosti liječenja psorijaze u RH danas“. U organizaciji Drušrva psorijatičara Hrvatske i Naftalana, konferencija je, kao središnje mjesto obilježavanja Svjetskog dana psorijaze, na jednom mjestu okupila eminentne stručnjake koji su kroz predavanja i raspravu govorili o trendovima u liječenju ovog oboljenja te ulozi i značaju primjene suvremenih terapija uz pomoć bioloških lijekova, s naglaskom na primjeni u liječenju psorijaze.

Svjetski dan psorijaze

Društvo psorijatičara Hrvatske i Specijalna bolnica za medicinsku rehabilitaciju Naftalan ove godine zajedno organiziraju obilježavanje Svjetskog dana psorijaze prigodnim programom i tematskom konferencijom u Ivanić-Gradu, a izuzetna nam je čast pozvati Vas da nam se pridružite te svojom nazočnošću uveličate ovaj događaj koji će se održati u petak, 23. listopada 2015. u prostorijama bolnice Naftalan na adresi Omladinska 23a, Ivanić-Grad, s početkom u 10.00 sati.

Obilježavanje Svjetskog dana psorijaze značajan je događaj za mnoge naše sugrađane jer u Hrvatskoj od psorijaze boluje oko 80 tisuća osoba što je čini jednom od najčešćih kroničnih kožnih bolesti. Bolnica Naftalan, jedina u Europi, a i jedna od rijetkih u svijetu, u liječenju primjenjuje jedinstven prirodni resurs, naftalan, te je i kod nas i u svijetu prepoznata po vrhunskoj razini medicinske usluge u liječenju kožnih i upalnih reumatskih bolesti. Osim domaćim pacijentima, svoje usluge pruža i mnogim pacijentima iz Njemačke, Austrije, Rusije te nordijskih zemalja, a jedinstven prirodni resurs su primijenili i u proizvodnji vlastitih proizvoda – Naftalan kremi i Naftalan ulju - koji se izvoze na mnoga strana tržišta.