U doba pandemije i otežanog odlaska liječnicima Društvo psorijatičara Hrvatske predstavlja online bazu znanja s odgovorima na najvažnija pitanja

Zagreb, 28. listopada 2020.- U svijetu od nekog oblika psorijaze boluje između 2 i 3% stanovništva ili 125 milijuna ljudi, dok u Hrvatskoj od psorijaze boluje oko 1.7% stanovništva, odnosno oko 68.000 osoba. Psorijaza se može javiti u bilo kojoj životnoj dobi, ali se u čak 50% bolesnika javlja prije 25. godine života.

Enstilar pjena za kožu

8.10.2020. Hrvatska agencija za lijekove i medicinske proizvode - HALMED odobrila je lijeku Enstilar pjena za kožu dugotrajnu terapiju održavanja u lokalnom liječenju psorijaze vulgaris u odraslih. Time je lijek Enstilar pjena za kožu postao jedini lijek u svijetu za lokalno liječenje psorijaze s odobrenom terapijom održavanja. Prema najnovijim smjernicama Njemačkog dermatološkog društva (DDG) iz 2019. godine, lijek Enstilar pjena za kožu predstavlja najučinkovitije lokalno liječenje psorijaze.

Ilustrativna slika bannera za poveznicu u tekst o mišljenju o liječenju od COVID-19

S obzirom na aktualnu situaciju vezano uz pandemiju koronavirusom i daljnje liječenje bolesnika sa srednje teškom do teškom psorijazom koji su na imunosupresivnoj i/ili biološkoj terapiji u daljnjem tekstu iznosimo preporuke Referentnog centra za psorijazu MZRH Klinike za dermatovenerologiju KBC Rijeka.

Naglašavamo da u ovom trenutku nema dovoljno podataka temeljenih na znanstvenim dokazima koji bi mogli sa sigurnošću odgovoriti na pitanje jesu li bolesnici sa psorijazom na imunosupresivnoj i biološkoj terapiji podložniji infekciji Covid-19.