Život sa psorijazom

Psorijaza je kronična dermatološka bolest koja može imati snažan utjecaj kako na zdravstveno stanje bolesnika, tako i na njihov psihološki status. Svaka kronična bolest, pa tako i psorijaza, svakodnevni je stalni izvor stresa. Činjenica da je čovjek bolestan i da je njegovo zdravlje narušeno izrazito je stresna za svakog bolesnika, a u bolesnika sa psorijazom dodatni izvor stresa je i činjenica da je psorijaza vidljiva i nagrđuje njihov vanjski izgled. Osim samih simptoma bolesti, izvor stresa također mogu biti i česti posjeti liječniku, brojni pregledi i terapijski postupci kroz koje osoba prolazi tijekom liječenja.

Tjelesni simptomi psorijaze mogu se očitovati u obliku svrbeža, iritacije ili pečenja, a u psorijatičnog artritisa javlja se i bol u zglobovima. Nadalje, u liječenju je ponekad potrebna primjena različitih pripravaka neugodnog mirisa ili preparata kompliciranih za primjenu.

Neki terapijski postupci, poput fototerapije, zahtijevaju redovite posjete liječniku, a sam postupak može biti dugotrajan. Sve ovo može značajno utjecati na svakodnevne obveze, školu i posao.

Činjenica da je psorijaza vidljiva i da može značajno nagrditi vanjski izgled bolesnika može značajno utjecati na sliku o sebi i bolesnikovo samopoštovanje. Nerijetko se u bolesnika razvija osjećaj srama, a može doći i do zabrinutosti zbog bolesti i anksioznosti. U bolesnika u kojih psorijaza dugo traje može se javiti i osjećaj bespomoćnosti i beznađa zbog slabog uspjeha liječenja te depresije.

Danas je poznato da osobe sa psorijazom iznimno psihički pate zbog negativnih reakcija okoline. Sami bolesnici često ističu kako je najvažniji uzrok njihovih psihičkih problema upravo način na koji drugi ljudi reagiraju na njihovu bolest.

Velik broj bolesnika izvještava o situacijama u svom životu kada su ih drugi čudno gledali, na ružan način komentirali njihovu bolest, postavljali im neugodna pitanja ili se trudili da ne sjednu blizu njih ili da ih ne dotaknu. Još uvijek postoji mit da je psorijaza zarazna što utječe na ponašanje drugih ljudi, i bolesnicima uvelike otežava svakodnevni život te neke sasvim uobičajene situacije čini neugodnima i teškima. Nerijetko bolesnici imaju neugodnosti pri odlasku na bazene ili u teretanu. I kolege na poslu često negativno reagiraju na bolest. Također, psorijaza može značajno utjecati i na odnose s osobama u okolini.

Velikom broju bolesnika psorijaza otežava uspostavu emocionalnih i seksualnih odnosa s partnerom. Psorijaza može utjecati i na obiteljski život. Bolesnici sa psorijazom ponekad izbjegavaju mjesta na koja drugi članovi obitelji rado idu, poput bazena ili plaže. Vrijeme koje bolesnici troše na liječenje baš kao i financijski trošak, također mogu značajno utjecati na obiteljsku dinamiku. Ako dijete u obitelji boluje od psorijaze, osim velike zabrinutosti roditelja za djetetovo zdravlje, vrlo često bolest utječe i na kontakt između roditelja i djeteta. Neki se roditelji boje previše dirati dijete da ga to ne bi smetalo ili boljelo, drugima se pak čini da se sav fizički kontakt s djetetom svodi na mazanje kremama i primjenu lijekova.

Djeca koja boluju od psorijaze često su prezaštićena zbog pretjerane brige roditelja te se teže osamostaljuju, a često se susreću i s odbacivanjem od strane vršnjaka i učitelja.

Budući da je psorijaza kronična bolest koja može trajati cijeli život, iznimno je važno pokušati razviti metode suočavanja s bolešću i što bolje organizirati vlastiti život kako bi bolest i njeno liječenje što bezbolnije uklopili u svakodnevne obveze.

Vrlo je važno educirati se o vlastitoj bolesti. Na taj način bolesnik može upoznati svoju bolest i svoje tijelo te naučiti nešto o različitim mogućnostima terapije. Što bolje upoznate psorijazu znat ćete što možete očekivati i lakše ćete se pripremiti na nove situacije. Također, iako bolest svakako jest dio osobe i njenog života, vi niste samo osoba sa psorijazom, već ste i dalje ista osoba koja ste bili i prije, sa svim svojim željama, snovima, problemima i obvezama. Bolest treba prihvatiti kao dio sebe, ali ne potpuno se poistovjetiti s njom. Naglašavajte svoje pozitivne strane na koje ste bili ponosni i prije, one i dalje postoje.

Opuštajte se na bilo koji način koji vam odgovara. Bavite se stvarima koje volite ili vježbajte disanje, trenirajte jogu ili neku od tehnika relaksacije.

Otvoreno govorite ljudima o svojoj bolesti. Ljudi često imaju predrasude ili se odmiču od bolesnika zato što se boje stvari koje ne razumiju i koje su im nepoznate. Ako je bolest vidljiva i vidite da ju drugi ljudi primjećuju, objasnite im o čemu se radi. Recite kakva je to bolest i da nije zarazna. Također, podijelite sa sebi bliskima na koje sve načine vam psorijaza otežava život i koliko vas smeta. Predrasude je ponekad lako razbiti, potrebno je samo znanje. Imate li dijete koje boluje od psorijaze, naučite ga iste stvari. Neka zna što mu je i o čemu se radi i neka se ne srami to reći drugima. Pri uključivanju djece u neku novu skupinu poput vrtića ili škole, razgovarajte prije s odgojiteljima ili učiteljima i recite im od čega dijete boluje i da to nije opasno za ostale.